Lei av piratkjøring

midtsiden
F.v.: Johannes Ravnsberg, Kjell Ole Sperrevik, Øyvind Hellebø og Roger Gravelsæter frå Os Taxi. (Foto: KVB)
Kjetil Vasby Bruarøy
torsdag, oktober 29, 2009 - 13:39

Det siste halve året har talet på piratdrosjar i Os auka kraftig. No er Os Taxi lei.

- For ein månad sidan kontakta vi politiet og dei siste vekene har vi systematisk notert registreringsnummeret på bilane vi ser blir brukt til piratdrosje. Omfanget er urovekkande stort, seier Kjell Ole Sperrevik.

Sperrevik har eit av dei 16 drosjeløyva i Os, og dei ser alle tydeleg at piratsjåførane er store konkurrentar i helgene.

Stille i bua
Fleire av drosjesjåførane var i bua då Midtsiden.no var innom torsdag formiddag. Dei reknar med at rolegare tider i utelivsbransjen i Os er blant årsakene til at det blir færre turar i helgene. Samstundes registrerer dei mange piratsjåførar.

- Når vi har 14 av 16 bilar inne på vent klokka 01.30 natt til sundag, så er det noko gale. Dette er ikkje kjekt for oss som driv i næringa, og som betalar skatt på inntektene våre.

Torsdag kveld, når det er jam og quiz på utestadane, og fredag og laurdag kveld mellom klokka 23 og 4 om natta, er tidene dei registrerer flest piratdrosjar.

- Det er heller ikkje særleg motiverande for dei som har helgejobb hos oss, og som kjører på provisjon. Dei sit i bua og ser andre håva inn svartepengar.

Dyr millionbutikk
Os Taxi fortel om rykter om svært høg svart inntekt blant konkurrentane.

- Eg har høyrt om ein som tente over 20.000 kroner på éi helg. Eg trur eg er forsiktig om eg seier at den ulovlege verksemda i Os årleg sel kjøring for ein million kroner.

- Prisen mange opererer med er 200 kroner per person. Vi har også passasjerar som fortel at dei har betalt dyrt for å koma seg heim, i dei fleste tilfella er piratdrosje langt dyrare enn vanleg drosje.

Bruker Facebook
Drosjesjåførane i Os har inntrykk av at det alltid har vore ein og to som kjører pirat, om ikkje så organisert. Det har dei heller aldri sett på som noko problem.

- Om det er lang kø på haldeplassen vår, og nokon går bort på Esso-stasjonen og ber nokon om å kjøra seg heim for ein hundrelapp, så bryr ikkje vi oss om det. Problemet no er at dei er kommersielle, og dei er fleire.

Blant gjengangarane er det 5-6 piratdrosjar, men samla sett meiner drosjesjåførane at det er endå fleire som av og til kjører ulovleg.

Os Taxi kjenner til at fleire marknadsfører seg på Facebook, der dei publiserer at dei kjører, med mobilnummer og gjerne pris.

Kan ta både førarkort og bil
Os Taxi har sjekka ut registreringsnummera på bilane som går som piratdrosjar i helgene.

- Det ser ut som om dei fleste som kjører er ungdomar i foreldra sine bilar. Vi har også vore i kontakt med sjåførar og foreldra deira, der foreldra trur ungane kjører nokre kameratar, men eigentleg er ute og driv svartarbeid i stor stil.

Piratsjåføraren kan ifølgje Os Taxi risikera både bot, førarkort beslag og til og med beslag i bil.

Midtsiden.no har ikkje lukkast i å få kommentar frå Os lensmannskontor, om korleis dei ser på problemet.

Annonse

Kommentarer

Ubrukelig taxi

Er d rart vi ringer piratfolka når d tar 25 min i venting før taxien svarer? De finner skjelden adressen å klarer jo ikke å finne frem selv om man sier første vei til venstre etter best stasjonen å første bygg på høyre side(treningssenteret)
Bruker ritalng tid på å komme.
Var ute for dette på lørag, ringte taxi venta 1,5 timer før eg ringte en kompis som kom på 15 min, taxien sku jo komme 20min etter eg ringte. Så Ringte taxien når eg va komt meg hem da 2 timer etter eg bestilte, da svarte eg bare om han trodde eg va på fest fortsatt når d var 2 timer siden eg bestilte bil å så la eg på

Av osingen86 10/31/2009 - 10:07
Vi har 14 av 16 bilar inne ?

Vel de 14 av 16 bilene som er "inne" står vel hjemme i garasjen da. For det er komplett umulig å få tak i taxi på Os i hegene -
så Os Taxi har som vanlig laget "ris til egen ræv".

Kompiskjøring har alltid forekommet og ser ikke noe problem med dette vi kommer oss hjem i det minste - noe vi ikke gjør dersom vi skal benytte Os Taxi.

Av November Rain 10/30/2009 - 11:42
Hjem for en 50,-

Har selv prøvd å starte ett firma med dette navnet, men fikk blankt avslag av Kommunen som måtte tenke på taxinæringen.

Synes dette hadde vært ett genialt tilbud for jenter/gutter/menn/Kvinner som vil hjem raskt og billig.

Men dengang ei.
om kommunen har endret meninge etter det så kan de jo kontakte meg :P

Av Romfrosk 10/30/2009 - 09:49
Kompiskjøring!

Er dumt at de som har dette som levebrød må se organisert piratvirksomhet stjele kunder.

Men er det virkelig 14-16 stykker i Os som kjører organisert? Det ville jo vært nok folk til å starte eget selskap...

Tror nok at det er en del ungdommer som heller benytter seg av "kompiskjøring" når de er ute, da vet de i alle fall at de blir hentet når de skal, og slipper å stresse med å ringe for å få tak i Taxi, som ofte kan være en jobb i seg selv! Vil ikke kalle det for piratvirksomhet om en kompis kjører et par turer og henter kamerater som har hatt seg en tur ut på Os..

Av Skitzer 10/29/2009 - 21:32
Skjønner kanskje hvorfor

Skjønner kanskje hvorfor drosjenæringen i Os er oppgitt over dette. Men om en er på byn, så er det fullstendig umulig å få tak i drosje. Jeg stod sist gang å ventet i en time i regn og drittvær. Etter det har jeg fått kompiser til å hente meg.

Det andre er vel prisene drosjene tar. Er vel ikke akkurat ungdoms vennlige priser de operer med.

Det at telefonkøen tar en evighet er helt riktig.

Os taxi her en del å jobbe med for å dra kundene vekk fra pirattaxiene. Jeg kjører gjerne med dere om prisene blir litt mer vennlig, og at det er mulig å få tak i drosje når det trengs.

Av Truls 10/29/2009 - 20:54
Enkel Løsning

Drev selv med dette for noen år siden, og eg vet grunnene til at dette blir gjort.

1:
Om det blir ringt fra mobiltelefon tar det LANG tid å få svar. og man er heldig om man får en bil

2:
Klarer dere å matche 50-100 fra halhjem - Lyssand på en lørdagsnatt?

3:
De som bestiller "PiratTaxi" kjenner personen som kjører og er ikke redd for å bli "tatt" for å drikke ute, da det ofte er personer under 18 som bruker dette tilbudet.

4:
"pirattaxier" er der det trengs. det vil si lettere tilgjengelig.

vil heller ikke kalle det "pirattaxivirksomhet" når det er kompiser som kjører kompiser osv.

Av Romfrosk 10/29/2009 - 14:29

Annonse

Siste 20 frÅ kvart hovudemne

 

Ansvarleg Redaktør
Kjetil Vasby Bruarøy
kjetil@midtsiden.no
industrivegen 63 5200 os
tips: 907 89 270

 

Utvikla av
mortenn.no
morten@mortenn.no