Det er no bestemt kven som får dei 35 plassane i Bjørnafjorden kommunestyre. (Ill. foto av Os kommunestyre, foto: Kjetil Vasby Bruarøy)

Desse 35 blir medlem av første kommunestyre i Bjørnafjorden

Val 2019: Personstemmer og slengjarar er oppsummerte - sånn blir kommunestyret.

Av: Kjetil Vasby Bruarøy

I ettermiddag blei valresultatet i Bjørnafjorden kommune justert etter teljing av dei 209 stemmene som kom inn i etterskot.

Valresultat og mandat:
Frp 31,9 %  - 12 mandat 
Ap 20,8 %  - 8 mandat 
Sp 15,1 %  - 5 mandat 
Høgre 13,5 - 5 mandat 
MDG 9,1 %  - 3 mandat 
KrF 3,7 %  - 1 mandat 
SV 3,0 % - 1 mandat

No er også personstemmer (kryss på same parti som du har stemt på) og slengjarar (personstemmer til folk på andre parti sine lister) oppsummert.

Det har ført til at fleire har klatra på listene.

Dei største klatrarane kjem vi tilbake til, men her er nokre notatar etter gjennomgang av valstyret si møtebok:

• KrF sin ordførarkandidat Jakob Enerhaug får ikkje den eine plassen KrF sit igjen med etter valet, han er forbigått av Bjarte Samnøy

• Terje Søviknes fekk flest personstemmer

• Nils-Anders Nøttseter fekk flest slengjarar

Det nye kommunestyret*

* dette er med atterhald, møteboka må godkjennast av valstyret (møte i morgon, onsdag) før lista er endeleg.

(Personstemmer/slengjarar i parantes)

FRP 1: Terje Søviknes (2.124/189)
FRP 2: Espen Aspenes (322/19)
FRP 3: Laila Reiertsen (300/17)
FRP 4: Eirik André Hesthamar (182/29)
FRP 5: Gustav Bahus (185/8)
FRP 6: Magne Djuvik (156/27)
FRP 7: Tore Kleppe (185/16)
FRP 8: Marianne Hjelle (122/16)
FRP 9: Bjarte Aarvik (69/10)
FRP 10: Jonn Garvik (64/9)
FRP 11: Tor Inge Døsen (68/4)
FRP 12: Ole Viggo Skaathun (67/5) 

HØGRE 1: Marie Elisabeth Lunde Bruarøy (568/168)
HØGRE 2: Aud May Boge (117/95)
HØGRE 3: Børge Lunde (112/33)
HØGRE 4: Ståle Skaatun (113/25)
HØGRE 5: Roger Hoel (70/48)

SP 1: Mikal Leigland (467/97)
SP 2: Harald Lekven (335/74)
SP 3: Herborg Irene Borgen Nordtveit (212/35)
SP 4: Peter-Hans de Zwarte (222/23)
SP 5: Terje Sperrevik (151/151/58)

AP 1: Trine Lindborg (762/124)
AP 2: Atle Kvåle (239/104)
AP 3: Gisle Hesjedal (197/26)
AP 4: Line Furubotn Storum (126/23)
AP 5: William Lindborg (228/49)
AP 6: Richard Markhus (116/40)
AP 7: Helge Mjånes (109/34)
AP 8: Linda Kjosaas (91/12)

MDG 1: Nils-Anders Nøttseter (331/215)
MDG 2: Torgeir Hansen Skjælaaen (115/40)
MDG 3: Tina Bøe Buer (111/40)

KRF 1: Bjarte Samnøy (78/83)

SV 1: Asle Olsen (69/40)

Kommunestyret, som trer i kraft frå 1. januar 2020, består av 24 menn og 9 kvinner.

Den låge andelen av kvinner vil nok bety at vararepresentant må brukast i enkelte utval, då desse skal ha minst 40 % av det kjønnet som er lågast representert.

Venstre og Raudt er einaste av 9 parti som ikkje har plass i kommunestyret. Venstre sin ordførarkandidat, Gustav Folkestad, hadde 54 personstemmer og 98 slengjarar, flest av alle i partiet. Astrid Dale hadde 26 og 37. Kristina Alexa Bøyum Budal øvst på Raust si liste hadde 21 personstemmer og 13 slengjarar.

Dei som nesten kom med

FRP 13: Thorstein Skårnes (68/3)
FRP 14: Thomas Ryland Olsen (57/9) 

HØGRE 6: Hans Vindenes (60/49)
HØGRE 7: Magne Skåtun (78/27)

SP 6: Hege Aase Tysnes (166/26)
SP 7: Helge Andersen (141/30)

AP 9: Ranjeeta Styve Aarvik (55/38)
AP 10: Tone Hepsøe (74/7) 

MDG 4: Marie Hauge (53/25)
SV 2: Birgitte H.O. Skibenes (43/65)
KRF 2: Jakob Enerhaug (107/35)

• Midtsiden samleside: Val 2019

Fleire saker