Lilleskare vann kvinneklassen

Resultat, Linken Opp 2016: Deltakarane i Linken Opptur brukte frå 19,51 til 49,46 minutt på den bratte løypa.

Anita Iversen Lilleskare var raskaste kvinne med tida 22:28. (Foto: Kjetil Vasby Bruarøy)
Kjetil Vasby Bruarøy
Kjetil Vasby Bruarøymandag 09. mai 2016 09:55

Bildeserie:

Vetle Martinsen vann yngste klasse, Andreas S. Størkson tok 2. plass. (Foto: KVB)
Starten var på ganvegen heilt til venstre i bildet. (Foto: KVB)
Målgang i nedoverbakke 479 moh. (Foto: KVB)
Skaten vann på 19:51. (Foto: KVB)
Eirik Spangelo Haga på 6. plass vann klassen 16-17 år. (Foto: KVB)
Klas Færøvik kom i mål på 22:53, godt nok til 2. plass i klassen. (Foto: KVB)
Andreas Skulstad Størkson kom på 2. plass i yngste klasse med 23:37. (Foto: KVB)
Valter Midtsæter vann M50-54 med 23:54. (Foto: KVB)
Margunn Bye Tøsdal (t.v.) var nest raskaste kvinne. (Foto: KVB)
Inger Gro Lien var tredje raskaste uansett klasse. (Foto: KVB)
Midtstoppar Børge Borgen kom i mål på rundt 26 minutt. (Foto: KVB)
Stein Kjetil Hefte vann klassen 55-59 år. (Foto: KVB)
Tore Sælen sprang på 27:69, Karin Hilstad på 27:50. (Foto: KVB)
Ole Petter Matthiessen tok 3. plass i 40-44 år med 24:11. (Foto: KVB)
Erland sprang på Linken for første gong - og tok 3. plass. (Foto: KVB)
Mykje folk og god stemning i målområdet. (Foto: KVB)
Bjørn Tore Taranger tok NM-sølv i 100 km dagen før. På Linken var han speaker. (Foto: KVB)
Ingrid Netland fekk god støtte og kom i mål som sistemann på knappe 50 minutt. (Foto: KVB)
Premieutdeling ved sekretæriatet på Meny. (Foto: KVB)
Vetle Martinsen vann yngste klasse, Andreas S. Størkson tok 2. plass. (Foto: KVB)
Starten var på ganvegen heilt til venstre i bildet. (Foto: KVB)
1 av 19
Starten var på ganvegen heilt til venstre i bildet. (Foto: KVB)
Målgang i nedoverbakke 479 moh. (Foto: KVB)
Skaten vann på 19:51. (Foto: KVB)
Eirik Spangelo Haga på 6. plass vann klassen 16-17 år. (Foto: KVB)
Klas Færøvik kom i mål på 22:53, godt nok til 2. plass i klassen. (Foto: KVB)
Andreas Skulstad Størkson kom på 2. plass i yngste klasse med 23:37. (Foto: KVB)
Valter Midtsæter vann M50-54 med 23:54. (Foto: KVB)
Margunn Bye Tøsdal (t.v.) var nest raskaste kvinne. (Foto: KVB)
Inger Gro Lien var tredje raskaste uansett klasse. (Foto: KVB)
Midtstoppar Børge Borgen kom i mål på rundt 26 minutt. (Foto: KVB)
Stein Kjetil Hefte vann klassen 55-59 år. (Foto: KVB)
Tore Sælen sprang på 27:69, Karin Hilstad på 27:50. (Foto: KVB)
Ole Petter Matthiessen tok 3. plass i 40-44 år med 24:11. (Foto: KVB)
Erland sprang på Linken for første gong - og tok 3. plass. (Foto: KVB)
Mykje folk og god stemning i målområdet. (Foto: KVB)
Bjørn Tore Taranger tok NM-sølv i 100 km dagen før. På Linken var han speaker. (Foto: KVB)
Ingrid Netland fekk god støtte og kom i mål som sistemann på knappe 50 minutt. (Foto: KVB)
Premieutdeling ved sekretæriatet på Meny.  (Foto: KVB)
Vetle Martinsen vann yngste klasse, Andreas S. Størkson tok 2. plass. (Foto: KVB)

I sol og 25 gradar blei Linken Opptur i går arrangert for første gong.

2,3 kilometer frå start på Tøsdal, ved Oselvo på gangvegen mot Nordmarka, ut på asfalt og inn mot parkeringsplassen og bakken, opp til 479 meter høge Linken på Tørsdalsfjellet, gjekk unna på utrulege 19:51 av Geir Storetvedt Skaten.

Fleire kom seg opp på rundt 20 minutt, inkludert vinnar av kvinneklassen, Anita Iversen Lilleskare frå Bergen Løpeklubb.

Lilleskare kom i mål på 22:28. Margunn Bye Tøsdal og Inger Gro Lien sprang på 24:21 og 25:51.

– Vi er nøgde med så mange tilreisande deltakarar. Fleire av dei fekk seg nok ei overrasking, det er ei brutal løype, omtrent som Stoltzen, men dobbelt så lang, seier Klas Færøvik frå Opptur Motbakkeklubb.

Les òg:
Geir Skaten raskast opp Linken
Johanne (3) gjekk opp Linken

På Linken for første gong - tok 3. plass

Ein av dei som aldri har vore på Linken før i går er Erland Aakra Eldrup. Han spaserte med Midtsidens utsendte i trimklassen opp lia då han spurde om det var like bratt heile vegen. Då han fekk svr snudde han og gjekk ned igjen. På spørsmål om kvifor han snudde avslørte han at han skulle delta i konkurranseklassen.

– Eg løper ikkje i nokon klubb, eg oppdaga berre konkurransen på Facebook, fortel Erland, som er frå Nordås, men var påmeldt under Sogndal IL.

Erland imponerte i ukjent terreng og kom i mål på 3. plass uansett klasse på tida 20:17.

Raske ungdomar

Aldersgrensa for å delta i konkurranseklassen var 12 år.

Dei yngste jentene som deltok var i 16-16 år og 18-20 år. Dei kom i mål på rundt 33 minutt.

Dei yngste gutane var i klassen 14-15 år og 16-17 år. Tre av dei fire yngste er frå Os, Andreas Skulstad Størkson tok 2. plass i den yngste klassen med 23:37, Mikal Smaadal tok 2. plass i 16-17 år med 25:39.

Eirik Spangelo Haga frå Nore Neset sprang opp på sterke 21:33 og tok 6. plass uansett klasse.

Siger i dei eldste klassane

Også i dei eldre klassane var det fleire gode tider.

Torhild Sudmann Viken vann kvinner 50-54 år med tida 32:51, Valter Midtsæter vann tilsvarande herreklasse med tida 23:54.

Stein Kjetil Hefte vann klassen over, 55-59 år, med tida 25:24.

KVINNER TOPP 3 - UANSETT KLASSE
1. Anita Iversen Lilleskare 22:28 (Bergen Løpeklubb)
2. Margunn Bye Tøsdal 24:21
3. Inger Gro Lien 25:51 (Samnanger IL)

MENN TOPP 3 - UANSETT KLASSE
1. Geir Storetvedt Skaten 19:51 (Opptur Motbakkeklubb)
2. Ketil Monssen 19:57 (Bergen Løpeklubb)
3. Erland Eldrup 20:17 (Sogndal IL)

Feil i resultatlistene er retta opp

Denne artikkelen blei først publisert med førebels resultatliste. Denne hadde dessverre ein del feil.

– No har vi vaska listene og det er nokre feil og nokre deltakarar som manglar i listene frå EQ timing, fortel Klas Færøvik frå arrangørklubben Opptur Motbakkeklubb.

– Forklaringa veit vi enno ikkje, dette er ein innleigd teneste. Men vi hadde heldigvis gardert oss med videokamera som filma målgang og kunne manuelt korrigera enkelte feile tider.

Årsaka til at det oppsto feil kan vera at det flokka seg ein del folk rundt målområdet og at enkelte derfor glapp forbi utan å få registrert målgang før dei gjekk tilbake og gjerne kryssa målgang éin gong til.

TOPP 30 - UANSETT KLASSE

1: Geir Skaten: 19.51 Opptur Motbakkeklubb

2: Kjetil Monssen: 19.57 Bergen Løpeklubb

3: Erland Eldrup: 20.17 Sogndal IL

4: Andreas Søfteland: 20.33 Opptur Motbakkeklubb

5: Eivind Farestveit Larsen: 20.54 BFG Bergen

6: Eirik Spangelo Haga: 21.33 Nore Neset IL

7: Øystein Hanstveit: 21.44 Mjøsdalen IL

8: Vetle Martinsen: 22.03 Gneist

9: Mats Mollandsøy: 22.09 Bergen Løpeklubb

10: Bjørn Harald Bongom: 22.11 Varegg Fleridrett/Fjellgeitene

11: KJetil Dyrvik: 22.14 Voss IL

12: Anita Iversen Lilleskare: 22.28 Bergen Løpeklubb

13: Andreas Bye Tøsdal: 22.40

14: Klas Færøvik: 22.53 Opptur Motbakkeklubb

15: Mirza Nalic: 23.34 BFG Bergen

16: Andreas Skulstad Størkson: 23.37 Opptur Motbakkeklubb

17: Kjetil Styrvoll: 23.43 Opptur Motbakkeklubb

18: Valter Midtsæter: 23.54 Mjøsdalen IL

19: Fredrik Madsen: 23.57 Bergen CK

20: Eirik Grytøyr Strønen: 24.00 Vognteknikk

21: Ole Petter Matthiessen: 24.11 Opptur Motbakkeklubb

22: Christian Toft: 24.20 Opptur Motbakkeklubb

23: Margunn Bye Tøsdal: 24.21

24: Heine Vik: 24.28 Johs Sælen & Sønn

25: Joachim Olsen: 24.39 Fjorden Topptur

26: Espen Brynildsen Olsen: 24.50 Fjorden Topptur

27: Espen Rognsvåg: 24.55 Opptur Motbakkeklubb

28: Asle Stensæter: 25.15 Bergen Triathlon Club

29: Stein KJetil Hefte: 25.24 Opptur Motbakkeklubb

30: Mikal Olsen Smaadal: 25.39 Opptur Motbakkeklubb

Klassevis resultat

KVINNER

K12-13

Anika Lunde-Hatley: 39.09

K16-17

Liv Pauline Lunde: 33.07 Opptur Motbakkeklubb

K18-17

Martha Hægland: 32.49 Opptur Motbakkeklubb

K23-34

Margunn Bye Tøsdal: 24.21
Gisela Helen Fuentes: 32.56
Maria Steien: 33.25 Opptur Motbakkeklubb
Ingrid Reistad: 36.13 Opptur Motbakkeklubb
Cecilie Brekkan: 37.00 Os Manuellterapi og Fysio.
Patricia V.A Flataker: 40.29 Varegg Fleridrett/Fjellgeitene

K35-39

Anita Iversen Lilleskare: 22.28 Bergen Løpeklubb
Karin Hilstad: 26.58 Statoil BIL
Caroline Angeltvedt Johannesen: 27.12 Gular
Kjersti Heggland: 38.36 Johs Sælen & Sønn

K40-44

Cecilie Hagen: 28.09 Opptur Motbakkeklubb
Hege Sande: 30.42
Maarja Lever: 32.45
Kristin Lunde: 33.07 Opptur Motbakkeklubb
(Løp med datter - 28.30 på mandag i ”funksjonærløp”)

K45-49

Inger Gro Lien: 25.51 Samnanger IL
Britt Skjeie: 27.26 Opptur Motbakkeklubb
Hanne Liland: 29.08 Varegg Fleridrett/Fjellgeitene
Veronica Grindstein Hægland: 31.14 Opptur Motbakkeklubb
Aina-Iren Vetvik: 34.32

K50-54

Torhild Sudmann Viken: 32.51 Opptur Motbakkeklubb
Hilde Monssen: 34.09 Opptur Motbakkeklubb
Gro Anne Lyssand: 35.21 Opptur Motbakkeklubb
Ingrid Netland: 49.46

K55-59

Signe Aarvik: 37.50 Mjøsdalen IL

MENN

M14-15

Vetle Martinsen: 22.03 Gneist
Andreas Skulstad Størkson: 23.37 Opptur Motbakkeklubb

M16-17

Eirik Spangelo Haga: 21.33 Nore Neset IL
Mikal Olsen Smaadal: 25.39 Opptur Motbakkeklubb

M18-20

Martin Håvik: 30.38 Opptur Motbakkeklubb

M21-22

Didrik Matthiessen: 36.32

M23-34

Kjetil Monssen: 19.57 Bergen Løpeklubb
Erland Eldrup: 20.17 Sogndal IL
Andreas Søfteland: 20.33 Opptur Motbakkeklubb
Eivind Farestveit Larsen: 20.54 BFG BErgen
Mats Mollandsøy: 22.09 Bergen Løpeklubb
Heine Vik: 24.28 Johs Sælen & Sønn
Joachim Olsen: 24.39 Fjorden Topptur
Espen Brynildsen Olsen: 24.50 Fjorden Topptur
Espen Rognsvåg: 24.55 Opptur Motbakkeklubb
Arild Olsethsyre: 25.46 Nautilus Oppstigningsforening
Børge Borgen: 26.06 Os Turnforening
Lasse Nordahl-Pedersen: 26.33 Nautilus Oppstigningsforening
Fredrik Tveit: 26.59
Richard Lunde: 27.54 Fjorden Topptur
Geidrius Pikelis: 29.33
Øyvind Skogedal: 29.48
Kristian Rosvold: 32.04
Vegard Borgen: 32.54
Per Gunnar Lunde Oseng: 34.34
Srdjan Komazec: 35.55 Framo

M35-39

Andreas Bye Tøsdal: 22.40
Mirza Nalic: 23.34 BFG Bergen
Eirik Grytøyr Strønen: 24.00 Vognteknikk
Rudi Heilund: 26.00
Hallvard Rosvold: 26.16 Opptur Motbakkeklubb
Samund Nordang: 26.50 CK Henie
Tore Sælen: 26.58 Opptur Motbakkeklubb
Vidar Røykenes: 30.53 Vognteknikk
Brede Moldskred: 31.49 Retail24
Kenneth Hausberg: 32.42
Halvor Hagland: 33.03 Opptur Motbakkeklubb
Petter Eide: 35.48
Anders Lund: 38.40

M40-44

Geir Skaten: 19.51 Opptur Motbakkeklubb
Fredrik Madsen: 23.57 Bergen CK
Ole Petter Matthiessen: 24.10 Opptur Motbakkeklubb
Christian Toft: 24.20 Opptur Motbakkeklubb
Asle Stensæter: 25.15 Bergen Triathlon Club
Steven Hatley: 25.57
Erik Hunhammer: 30.33 Fit24club
Even Stang: 31.08
Steinar Danielsen: 32.58
Nicolai Hagen: 34.33
Frank Baggen: 34.52
Morten Fiskaa: 34.58
Kenneth Valle: 35.49
Tony Haugland: 35.49

M45-49

Bjørn Harald Bongom: 22.11 Varegg Fleridrett/Fjellgeitene
Klas Færøvik: 22.53 Opptur Motbakkeklubb
Kjetil Styrvoll: 23.43 Opptur Motbakkeklubb
Helge Asbjørnsen: 25.41 Opptur Motbakkeklubb
Endre Homlong: 30.45
Erik Hansen: 31.09 Opptur Motbakkeklubb
Steinar Størkson: 33.02 Opptur Motbakkeklubb
Knut O Huseby: 44.09

M50-54

Øystein Hanstveit: 21.44 Mjøsdalen IL
Kjetil Dyrvik: 22.14 Voss IL
Valter Midtsæter: 23.54 Mjøsdalen IL
Stig Sivertsen: 26.06 Opptur Motbakkeklubb
Geir Haarvei: 28.52 Opptur Motbakkeklubb
Erik Werner: 33.06
Ulf Lunde: 37.51
Even Hægland: 40.42 Opptur Motbakkeklubb

M55-59

Stein KJetil Hefte: 25.24 Opptur Motbakkeklubb
Rune Gjerstad: 26.18 Mjøsdalen IL
Roald Rød: 28.50
Henrik Arnold Valle: 29.47
Olav Vindenes: 33.55
Finn Steien: 35.23 Opptur Motbakkeklubb

M60-64

Aksel Øvsthus: 27.38 Mjøsdalen IL
Geir Mildestveit: 29.23
Trygve Njåstad: 33.36 Mjøsdalen IL

Spennande? Vil du ha ukas høgdepunkt i innboksen?

Les meir om

Bli medlem du også!

Di støtte gir liv til lokalavisa vår.

  • Tilgang til alt innhald
  • Utan bindingstid
  • Sommartilbod frå 5 kr
Få sommartilbodet

Abonnementet blir fornya kvar måned. Du kan seia opp kor tid du vil, og blir då ikkje belasta for neste periode.